Na co se ptáte nejčastěji – naše nabídka

V&P
Řečany nad Labem
info@vp-sklenik.cz
tel. 776 200 203

Aktualizováno

Říká se, že kdo se moc ptá, moc se doví, což při výběru skleníku jistě není na škodu. Abyste se moc ptát nemuseli a přitom se hodně dozvěděli, připravili jsme pro vás výběr nejčastějších dotazů.


(Odpověď si zobrazíte kliknutím na vybranou otázku…)

Konstrukce

Zasklení

Využití

Prodej

Nenašli jste odpověď na svou otázku? Chcete některou z odpovědí upřesnit? Všechny vaše dotazy rádi zodpovíme – stačí, když nám napíšete nebo zavoláte.

Odpovědi na dotazy naleznete také na stránkách:

Dotazy k výběru skleníku Dotazy k cenám Dotazy k objednávce a dodání


Proč nepoužíváte plech na výrobu skleníků?

Podle našeho názoru není plech vhodným materiálem pro výrobu skleníků. Má totiž velmi malou pevnost a odolnost proti korozi. I když je pozinkovaný, musí se pravidelně natírat, jinak předčasně koroduje. Nosné plechové profily jsou navíc velmi široké, takže stíní rostlinám.
U výrobců skleníků, kteří dávají přednost ceně před kvalitou, je však atraktivní svojí nižší cenou.

Musí být konstrukce z válcovaného železa zinkovaná?

Žárové zinkování umožňuje velmi dobře chránit konstrukci před korozí. U skleníků z válcovaného železa ale není nutností (narozdíl od plechových skleníků, vyráběných z pozinkovaných plechů, které se bez zinkování neobejdou).

Chcete-li ušetřit peníze za zinkování, postačí k ochraně konstrukce i nátěr vhodnou barvou. V současné době je na trhu pestrá škála druhů barev, ze kterých si jistě vyberete. Konstrukce skleníků, které nejsou zinkované, dodáváme ošetřené základovým antikorozním nátěrem – před zasklením se tak konstrukce musí přetřít ještě vrchní krycí barvou.

Nedojde po čase k prohnutí střechy u skleníku?

Stručná odpověď: NE.

Vypadá to možná jako nesmyslná otázka, ale někdy skutečně můžeme vidět skleníky, které mají uprostřed prohnutou střechu (jedná se hlavně o skleníky s plechovou konstrukcí, která se zbortila pod tíhou sněhu). U našich skleníků, díky konstrukci z profilového válcovaného železa, toto nebezpečí v žádném případě nehrozí. Důkazem pevnosti střechy jsou např. ke stropu zavěšené police.

Je možné zvětšit výšku vašeho skleníku?

Naše skleníky jsou vysoké přibližně 2 metry, což je optimální výška pro pěstování většiny rostlin. Některé rostliny nebo způsoby pěstování však vyžadují vyšší prostor. Ten získáte tak, že vyvýšíte základy nad úroveň okolního terénu. Určitou nevýhodou tohoto řešení je vyšší práh vstupních dveří, který se musí při vstupu do skleníku překračovat. Za příplatek vám ale můžeme přizpůsobit dveře zvýšeným základům tak, aby dosahovaly až na zem.

Druhou možností je zahloubení cestičky oproti záhonům ve skleníku. To uvítají hlavně lidé vyššího vzrůstu, a pak ti, kdo se při obdělávání záhonů ve skleníku nechtějí příliš ohýbat…

(Příklady na úpravu výšky skleníku naleznete v naší fotogalerii).

Vyrábíte také skleníky ke zdi?

Skleníky, které se jednou stranou opírají o stěnu, mají v porovnání s klasickými skleníky nižší náklady na vytápění. Na druhou stranu zase menší zasklená plocha znamená méně světla pro rostliny.

V nabídce naší firmy prozatím tyto skleníky nenajdete. Naše výrobní kapacity jsou bohužel omezené – stěží stačíme pokrýt poptávku po klasických sklenících.
Jistým řešením, které vám můžeme nabídnout, jsou skleníky bez zadního čela. To je nahrazeno právě stěnou domu nebo volnou zdí, ve které může být i vchod do skleníku. Výhodou u tohoto řešení je zachování poměrně velké prosklené plochy, která zaručí dostatek světla pro rostliny, a zároveň úspora nákladů na pořízení skleníku, neboť tyto skleníky jsou pochopitelně lacinější.

Máte v nabídce skleníky větších rozměrů (tzv. průmyslové skleníky)?

Velice litujeme, ale naše firma se výrobou velkých průmyslových skleníků nezabývá (v nabídce máme pouze skleníky o maximální šířce 3 metry a libovolné délce). Jelikož se jedná o specifickou oblast trhu, doporučujeme obrátit se spíše na firmy, které se na výrobu průmyslových skleníků specializují.

Unese sklo váhu sněhu v zimě?

Samotná váha sněhu nevadí, protože střecha je díky konstrukci z profilového železa velmi pevná a hmotnost sněhu bez problému unese (rozhodně nehrozí, že by se vám skleník pod tíhou sněhu prohnul).
Problematické může být pouze nerovnoměrné rozložení hmotnosti sněhu na střeše, např. v době tání sněhu, kdy část sněhu sjede ze střechy a část na střeše zůstane. Pak teoreticky hrozí, že dojde k prasknutí střešní tabule.

Je možné objednat si skleník s průhledným sklem?

V současné době naprostá většina zákazníků dává přednost rozptylovému průsvitnému sklu. Nemusí se na jaře natírat vápnem a mnohem lépe chrání rostliny před slunečními paprsky. Přesto v některých případech může být žádoucí použít k zasklení skleníku průhledné čiré sklo, např. když chceme, aby bylo do skleníku vidět. (Rozhodně by důvodem k použití průhledného skla neměl být názor, že čiré sklo propouští více světla. Tato skleníkářská pověra byla už dávno vyvrácena nezávislými zkouškami; bohužel ale přežívá i v dnešní době.)

Budete-li si přát, můžeme vám skleník s průhledným sklem dodat; je ale třeba počítat s vyšší cenou za skleník (příplatek je v závislosti na velikosti skleníku přibližně 10-15 % ze základní ceny skleníku).

Máte v nabídce také skleníky s plastovým sklem?

Velkou nevýhodou plastových desek je, že se působením tepla nebo vlhka roztahují. To zabraňuje jejich montáži do našeho typu konstrukce skleníku. Pro plastové desky se navrhují speciální skleníkové konstrukce, které v maximální možné míře využívají jejich výhod (nízká hmotnost a velká ohebnost), a zároveň dokáží eliminovat některé jejich nevýhody. Protože takové konstrukce v nabídce nemáme, skleníky s plastovým sklem nenabízíme.

Obecně se ale domníváme, že tyto skleníky je vhodné pořizovat si pouze v případě, využívá-li se skleník celoročně (úspory při vytápění v zimním období). Pro pěstování rostlin od časného jara do hlubokého podzimu jsou mnohem výhodnější klasické skleníky se sklem.

Je váš skleník vhodný k vytápění?

V našich klimatických poměrech není vytápění skleníku právě levnou záležitostí, proto je nutné různými opatřeními minimalizovat tyto náklady. Jedním takovým opatřením je i dokonalé utěsnění skleníku.
Někteří výrobci lákají zákazníky na tzv. "beztmelé" zasklívání, kdy se sklo jen volně pokládá na konstrukci – vzniká mnoho štěrbin a tyto skleníky trpí velkou netěsností. Protože víme, jak je dokonalé utěsnění skleníku důležité, mají naše skleníky skla utěsněná silikonovým tmelem. Výrazně se tím snižují náklady na vytápění skleníku v jarních a podzimních měsících.

Mohu nechat v zimě skleník "zasněžit" nebo mám sníh odmetat?

Zasněžený skleník nevadí, pokud je napadaný sníh rovnoměrně rozložen na celé ploše skleníku (konstrukce z válcovaného železa bez problémů váhu sněhu unese). Problém může nastat v době tání sněhu – např. když ze střechy sjíždí zmrzlý mokrý sníh. Hrozí totiž, že padající zmrzlé kusy sněhu rozbijí boční tabuli nebo okraj střechy. Proto, pokud je to možné, doporučujeme sníh ze střechy a z boků skleníku opatrně odmetat (pozor ale, sklo je v mrazu velmi křehké!).

Je možné ve vašem skleníku pěstovat odděleně rajčata a okurky?

Ten, kdo se o pěstování rostlin zajímá hlouběji, ví, že pěstovat některé druhy zeleniny společně v jednom skleníku není právě optimální. Např. okurky potřebují vysokou vlhkost vzduchu – ta ale podporuje houbové choroby rajčat. Laik nad tím zřejmě mávne rukou, ale pro mnohého odborníka je to problém. Proto právě jim nabízíme tzv. dvoukomorový skleník. Jedná se o skleník, který má dveře z obou stran a uprostřed přepážku, oddělující neprodyšně obě části skleníku. (Jsou to vlastně jakoby dva skleníky, spojené v místě zadního čela.) Toto řešení je praktické zejména u delších skleníků.

Kdo chce ušetřit peníze za přepážku, může k rozdělení skleníku použít např. igelit, nebo dřevěnou desku. Rozhodně by ale neměl zapomenout objednat si druhé dveře do zadního čela (nabízíme jako příslušenství ke skleníku).

Dá se v budoucnu skleník prodloužit?

I velký skleník vám někdy v budoucnu může začít být malý a budete potřebovat ho zvětšit. Pokud nechcete kupovat druhý skleník, nabízí se řešení prodloužit skleník stávající. U našich skleníků, protože jsou navrženy jako stavebnice, to není zas tak velký problém. Je k tomu potřeba vyříznout boční a střešní tabule u zadního čela, zadní čelo odmontovat, k podélným nosníkům přišroubovat prodlužující nástavce, k nim namontovat zadní čelo a skleník znovu zasklít. Zapomenout bychom neměli na podezdívku, která se samozřejmě musí také prodloužit (daleko jednodušší je prodlužovat skleník stojící na pilotách).

Budete-li mít zájem prodloužit u nás dříve zakoupený skleník, kontaktujte nás.

Je možné použít váš skleník na zastřešení bazénu?

Teoreticky to samozřejmě možné je, neboť žárově zinkovaná konstrukce je odolná vůči vysoké vlhkosti. Má to ale svoje úskalí: např. – rozměry bazénu musí odpovídat rozměrům skleníku (bazén by měl být menší, aby se pod skleník vešel); dále – skleník je vyroben ze skla, takže v případě rozbití skla hrozí poranění (stačí např. nešťastně uklouznout) a za třetí – v horkých dnech se skleník nedá zcela otevřít, takže je pod ním jak … ve skleníku.

Skleník rozhodně není určen pro zastřešení bazénů a jak vidno, nelze jej pro zastřešení bazénu ani doporučit.

Naše skleníky slouží k nejrůznějším účelům – jeden pán si z něj např. udělal garáž pro svého trabanta…

Dodáváte skleníky do zahraničí?

Vždy nás velice potěší, když si naše skleníky najdou své zájemce i v "cizině". Řadu skleníků jsme už do zahraničí dodali - většinou tak, že jsme skleník dopravili na hranice, kde si ho zákazník přebral (naše nabídka bezplatné dopravy totiž platí pouze na území ČR a pro zahraniční zákazníky bylo výhodnější zajistit si dopravu na cizím území svépomocí).

V současné době můžeme zajistit dopravu až na místo určení i do zahraničí – cena závisí na velikosti skleníku a na místě dodání.

Je možné si někde vaše skleníky prohlédnout (na vlastní oči)?

Pokud budete mít zájem, můžete se na postavené skleníky přijet podívat k nám do Řečan. Skleníky Vám nejen ukážeme v reálu, ale zodpovíme Vám i všechny otázky, které se skleníků týkají. A bude-li se Vám náš skleník líbit, můžete si ho rovnou objednat…

Návštěvu u nás je ale nutné domluvit si předem, nejlépe telefonicky na čísle 776 084 644 nebo 776 200 203, abychom Vás očekávali a nenarazili jste na zavřená vrata. Není problém domluvit si návštěvu i přes víkend nebo ve večerních hodinách (pozor ovšem - za tmy se skleníky špatně prohlíží…)